Campino   23-06-2013, 09:15
#1
Witam,
jako iż ostatnimi czasy napaliłem się strasznie na singla, chciałbym coś takiego złożyć na ramie MTB. Mam parę pytań.
1. Czy widelec szosowy przystosowany do kół 28' ze sterówką 1 i 1/8 będzie kompatybilny z ramą MTB, czy geo ramy się jakoś diametralnie ( na minus ) nie zmieni ?
2. Koła - rozstaw widełek, jakie kółka zakupić, no i czy w ogóle znajdę koła 28 takie, żeby pasowały do ramy MTB.
maYkel   23-06-2013, 11:26
#2
Ale co ty zamierzasz zrobić? Wsadzić koła 28" do ramy mtb 26"? Jeśli tak, to nie potrzebujesz do tego wymieniać widelca, koła się spokojnie zmieszczą. Problem będzie tylko z hamulcem, najprościej to zrobić z hamulcem tarczowym.
Jeśli chodzi o rozstaw to trzeba brać pod uwagę tylko rozstaw tylnego trójkąta (i tym samym szerokość tylnej ośki). W mtb masz 135 mm a w szosie 130. Natomiast piasty typowo fixed/ss mają zazwyczaj rozstaw torowy - 120 mm.
Campino   23-06-2013, 12:05
#3
Widelec potrzebuję zmienić, bo mam uginaka, a nie sztyniaka Wink
Jednocześnie wymieniając widełki, chyba będę miał rozwiązany problem z hamowaniem, bo z tego co widziałem buszując po internetach, jest możliwość kupienia takowego z mocowaniem hamulca jaki stosuje się w rowerach szosowych.
Co do tylnego koła, trzeba by było zbudować coś na byle jakiej piaście MTB z obręczą 28' i bawić się w pojedynczą zębatkę i podkładki od kasety ?
maYkel   23-06-2013, 19:41
#4
Campino napisał(a):Widelec potrzebuję zmienić, bo mam uginaka, a nie sztyniaka Wink
Co do geometrii zatem - jeśli zmieniasz widelec to prawdopodobnie szosowy będzie krótszy niż amortyzowany wideł. W związku z tym staną się dwie rzeczy - będziesz mieć ostrzejszy kąt główki sterowej (i podsiodłowej) oraz obniży ci się suport. Rower pewnie będzie nieco mniej stabilny i nerwowy przy skręcaniu kierownicą, zwłaszcza przy większych prędkościach, ale tragedii nie powinno być. Gorzej by było moim zdaniem w drugą stronę (wsadzić widelec za długi). Obniżony suport przy rowerze na asfalty i z wolnobiegiem nie daje specjalnie negatywnych skutków.

Campino napisał(a):Co do tylnego koła, trzeba by było zbudować coś na byle jakiej piaście MTB z obręczą 28' i bawić się w pojedynczą zębatkę i podkładki od kasety ?
Tak, to jest najprostsze rozwiązanie i do tego najbardziej elastyczne bo możesz sobie dobrać dowolny rozmiar zębatki i linię łańcucha. Wszystko to trochę trudniej uzyskać w nakręcanych wolnobiegach.
Campino   23-06-2013, 19:50
#5
Jeszcze jedna sprawa. Piasty przednie zawsze mają rozstaw 100 mm ? Niezależnie od tego czy to stare piasty z lat 80 czy nowości z 2013 roku ?
maYkel   24-06-2013, 00:16
#6
W pomijalnym zakresie tak - zawsze 100 mm. Stare francuzy miały 96 mm, ale to się trzeba postarać żeby na to trafić (np Maillard). Składaków nie biorę pod uwagę.
Kuba   24-06-2013, 02:12
#7
Nie jestem pewny jak to jest z miejscem na duże koła, ale co do piast to albo dasz zwykłą i założysz ileś podkładek na bębenek, albo są piasty pod single np. Dartmoora, NSa czy Formuli.

Jak chcesz koniecznie ostre, to są patenty z mocowaniem koronki do kołnierza przeznaczonego do tarczy, ale wówczas musisz powalczyć z linią łańcucha.

W dalszym ciągu będziesz miał jednak problem z napięciem łańcucha (o ile nie masz poziomych haków, tudzież suportu na mimośrodzie). Można dołożyć napinacz, ale nie wiem jak to będzie funkcjonowało z ostrym.
Campino   24-06-2013, 07:36
#8
Ostre bym chciał, ale rozum mówi singiel. Troszkę się boję na takim wynalazku jeździć, więc chyba skończy się na SS.
Haki mam ukośne, więc napinacz będzie potrzebny.
Mariobiker   24-06-2013, 10:14
#9
Kuba napisał(a):Nie jestem pewny jak to jest z miejscem na duże koła
Nie powinno być problemu. Kiedyś z czystej ciekawości włożyłem do swojego górala koła 28' z oponami 700X38. Zostało około 10 mm luzu w ramie i trochę więcej w przednim widelcu. Niestety hamulce w takim przypadku to tylko tarczówki.

"Wolę być samotnym wilkiem, niż płaszczącym się psem." George Orwell
Kuba   28-06-2013, 02:26
#10
Myślę że luz zależy od ramy/widelca. Ramy z krótkim ogonem i mieszczące małe opony mogą wypaść różnie. Chociaż prawdopodobnie się zmieści.
  
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Made with by Curves UI.